Helgen så här långt
Igår blev det spontanmiddag med några vänner. Det blev kyckling cordon bleu med spenat- och vitlöksmos à la Jennie Walldén. Det var väldigt gott. Framförallt kycklingen. Vill du testa? Receptet hittar du här)
Efter middagen tittade vi på finalen i Melodifestivalen. Det var bra men personligen tycker jag att Oscar Zia skulle ha vunnit och kvällens absoluta höjdpunkt var Måns Zelmerlöws framträdande av Heroes. Jag rös och grät… Fantastiskt!
I morse var det dags för en långpromenad. Klockan tio startade vi i Bunkertorp och gick 8,5-kilometersslingan.
Det var mycket snö på sina ställen i skogen.
När vi gått en stund stannade vi vid raststugan och fikade.
Himla mysigt var det, men oj, vad jag frös efter det! Bara till att åka hem snabbt efteråt och lägga sig i ett varmt, härligt bad och njuta.
Ikväll skulle jag egentligen hem till en väninna för att tillsammans med henne och några andra diskutera kring en bok vi alla läst/läser, men det blev tyvärr inställt. Så jag passar på att bara vara, läsa, spela spel, vila och känna mig riktigt ledig. Skön känsla.